Do góry

Kalendarz

Sierpień 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Login Form

 SPONSORZY

OSP KOBYLANY:

 


  

 

 

Poczta

 

Licznik odwiedzin

Wszystkie odwiedziny 34902

2013

 

20 marca. Tradycją stało się, że w środę poprzedzającą Wielki Tydzień w naszej parafii odbywa się Droga Krzyżowa. Tego roku prowadziła z Wolicy do kościoła i była wyjątkowa, ponieważ wierni nieśli krzyż zaśnieżoną drogą, w mrozie, wśród zasp i zawieruchy. Mimo tych warunków atmosferycznych parafianie licznie w niej uczestniczyli. Wśród nich byli strażacy.

 

Wśród grup niosących krzyż byli strażacy. Na zdjęciu od prawej druhowie: Kamil Zawisza, Łukasz  Pudło, Wacław Soliński, Krzysztof Kozielec, Jan Mroziński, Franciszek Jop i Krzysztof Więcek

 

Wielkanoc.We Mszy św. Rezurekcyjnej obwieszczającej Zmartwychwstanie  Pana udział brali jak co roku nasi strażacy. Wcześniej sprawowali straż przy Grobie Pańskim.

3 maja strażacy z Kobylan, Sulistrowej, Dukli oraz dwie jednostki PSP z Krosna walczyli z pożarem drewnianego domu w Sulistrowej, który wybuchł ok. godziny 12.00.

 

 

Boże Ciało. 

Ołtarz przy remizie to dwie skrzyżowane drabiny strażackie, na których zostały umieszczone węże i Chełmy. Na szczycie trzepotały dwie flagi. Centralna część ołtarza to postument z figurą patrona strażaków- św. Floriana i hostia JHS. Nad hostią widnieje napis ? Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie?. Obok postumenty z św. Florianem ustawiono gaśnice i pnie z toporkami. Do ołtarza ksiądz podchodził po dywanie , na którego obrzeżach rozwinięto węże strażackie i rozłożono liście pałki wodnej. Obok stał wóz strażacki. Wszystko zostało bogato udekorowane kwiatami i zielenią

 

 

7 i 8 lipca jednostka OSP z Kobylan uczestniczyła w poszukiwaniach 59- letniego mężczyzny z gminy Chorkówka, który wyszedł z domu nie informując o tym najbliższych. W akcji poszukiwawczej oprócz kilku jednostek OSP i policjantów z psem tropiącym uczestniczyło 50 ochotników. Mężczyzna po kilku dniach został odnaleziony w Suwałkach.

14 lipca, mimo deszczowej pogody, na boisku sportowym w Kopytowej odbyły się Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze. W zawodach uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z gminy Chorkówka. Była to doskonała okazja do integracji środowiska OSP, jak również sprawdzenia umiejętności i formy poszczególnych drużyn. MDP dziewcząt z Kobylan w składzie: Julia Jakieła, Paulina Jakieła, Katarzyna Janik, Agnieszka Lelko, Joanna Okińczyc, Oliwia Rogala, Julita Skrzęta, Gabriela Szmyd, Martyna Wiklowska zajęła I miejsce w swojej kategorii. Nasze dziewczęta były bezkonkurencyjne. MDP dziewcząt Kobylany- Myszkowskie zajęła IV miejsce, MDP chłopców VI, a seniorzy z Kobylan- VIII.

 

Zwycięska MDP dziewcząt z Kobylan. Od lewej: Martyna Wiklowska, Paulina Jakieła, Julia Jakieła, Katarzyna Janik, Oliwia Rogala, Gabriela Szmyd, Julita Skrzęta, Agnieszka Lelko.

 

27 lipca drużyna seniorów z OSP Kobylany uczestniczyła w Zawodach Sportowo- Pożarniczych na Słowacji w Niżnym Miroszovie. Została tam zaproszona przez zaprzyjaźnioną jednostkę z tego miasta. Nasi strażacy zajęli I miejsce w swojej kategorii uzyskując najlepszy czas.

 

Zwycięska drużyna z Kobylan

 

22 września na stadionie sportowym Victorii Kobylany odbyły  się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze 32 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu powiatu krośnieńskiego. Na zawodach obecne były władze powiatu, wójtowie, przedstawiciele służb współdziałających oraz delegacja strażaków ze Słowacji. 

Bardzo dobrze zaprezentowała się na zawodach Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt z Kobylan w składzie: Gabriela Szmyd, Joanna Okińczyc, Julia Jakieła, Martyna Wiklowska, Paulina Jakieła, Agnieszka Lelko, Kinga Jakieła, Julita Skrzęta, Oliwia Rogala, która zajęła II miejsce. I miejsce zajęły dziewczęta z OSP Bajdy. Pokonały one naszą drużynę tylko dlatego, że ich średnia wieku była niższa.

Warto podkreślić, iż zawody sportowo ? pożarnicze zostały przygotowane w niemal perfekcyjny sposób i cieszyły się wielkim zainteresowaniem licznie przybyłych na boisko sportowe mieszkańców gminy i powiatu.

 

 

Ćwiczenia jednostek OSP w Chorkówce.

28.11.2013r. na terenie miejscowości Chorkówka przeprowadzone zostały praktyczne ćwiczenia jednostek OSP z terenu gminy Chorkówka. W  ćwiczeniach udział wzięło 5 jednostek OSP, w tym 4 dysponujące średnimi samochodami pożarniczymi: Szczepańcowa, Kobylany, Leśniówka i Żeglce oraz OSP Chorkówka z lekkim samochodem ratowniczo-gaśniczym Renault. Strażacy przeprowadzili ewakuację młodzieży szkolnej z palącego się obiektu szkoły podstawowej, a następnie gasili  tenże budynek. Osobom poszkodowanym druhowie posiadający odpowiednie przeszkolenie udzielili pierwszej pomocy przedlekarskiej przy wykorzystaniu sprzętu do ratownictwa medycznego, znajdującego się na wyposażeniu jednostek OSP z Kobylan i ze Szczepańcowej.
Obserwatorami ćwiczeń byli: mł. byg. Ireneusz Długosz i st. asp. Grzegorz Lorenc z KM PSP Krosno, z-ca Wójta Gminy Chorkówka Dariusz Bator oraz Prezes ZG ZOSP RP w Chorkówce- dh Kazimierz Gładysz.

Po zakończeniu ćwiczeń miała miejsce inspekcja gotowości operacyjnej jednostek OSP z Kobylan i Szczepańcowej, które włączone są do KSRG.

23 grudnia w KM PSP w Krośnie miało miejsce przekazanie sprzętu hydraulicznego naszej jednostce z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie.

 

 

Termial powiadamiania sms połączony z selektywnym systemem. Strażacy, którzy są w JOT powiadamiani są sms-ami o każdym zdarzeniu z punktu dowodzenia PSP w Krośnie. Włączając syrenę alarmową automatycznie włącza się system selektywny i wysyła smsy o treści: ?Alarm dla OSP Kobylany?.  Terminal został zakupiony ze środków własnych jednostki i pieniędzy przekazanych przez posła Piotra Babinetza . Montaż sfinansowała Gmina Chorkówka.

 

 

2014

25 stycznia - zebranie sprawozdawcze OSP Kobylany zaszczyciło swoją obecnością dwóch znakomitych gości: -Komendant Wojewódzki PSP w Rzeszowie  st. bryg. Bogdan Kuliga (pierwszy z lewej) i Komendant Miejski KM PSP w Krośnie st. bryg. Krzysztof Korzec. Z- ca prezesa OSP Kobylany Maciej Palion podziękował obu komendantom za życzliwość i przychylność dla jednostki z Kobylan oraz za przekazanie sprzętu hydraulicznego, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach naszej gminy i gmin ościennych.

 

 

Komendantom zostały wręczone podziękowania i pamiątkowe statuetki ze św. Florianem. Statuetki wręcza dh Maciej Palion, podziękowania dh Krzysztof Więcek

 

 

Do Kroniki OSP Kobylany wpisuje się kom. wojew. PSP w Rzeszowie Bogdan Kuliga

 

Kwiecień. Jednostka OSP Kobylany zakupiła nowe hełmy defiladowe. Zarząd OSP serdecznie dziękuje wszystkim mieszkańcom Kobylan, którzy poprzez przekazanie złomu i datków  pieniężnych  przyczynili się do zakupu hełmów paradnych, które będą wykorzystywane przez strażaków podczas uroczystości kościelnych i państwowych. Za sprzedaż złomu uzyskano 1867 zł 84 gr. Datki pieniężne mieszkańców wyniosły 261 zł. W sumie zebrano 2128 zł 84 gr. Do tej kwoty jednostka OSP Kobylany dołożyła 1000 zł. Zakupiono również szablę na uroczystości defiladowe.

 

 

Wielkanoc 2014. Kolejny już rok strażacy z Kobylan sprawowali wartę przy Grobie Pańskim i uczestniczyli we Mszy św. Rezurekcyjnej. Na pierwszym zdjęciu dh Hubert Szmyd niesie figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Na zdjęciu figurę Matki Bożej niosą druhny: Julia Jakieła ,Julita Skrzęta, Katarzyna Janik i Joanna Okińczyc.

 

 

 

24 kwietnia miało miejsce  wprowadzenie relikfii błogosławionego wówczas Jana Pawła II do kościoła parafialnego. Relikwie  Wielkiego Rodaka (trzy włosy) przed kanonizacjąsprowadzil do parafii ks. Proboszcz.

 

 

3 maja w przeddzień  Dnia Strażaka odbyła się Msza św. W intencji strażaków ochotników z parafii Kobylany. Figurę św. Floriana niósł dh Franciszek Jop, sztandar niósł dh Marek Załaziński. 

 

 

Ksiądz  Tadeusz Urban  podczas kazania podziękował druhom za ich trud i zaangażowanie w ratowanie życia, zdrowia i dobytku ludzkiego. Podkreślił, że mieszkańcy śpią spokojnie wiedząc, że po dźwięku syreny alarmowej mogą liczyć na pomoc ze strony swoich strażaków.

4 maja 2014 r. w święto patronalne św. Floriana Ochotnicza Straż Pożarna z Kobylan  uczestniczyła w Regionalnej Pielgrzymce Jednostek OSP z Podkarpacia do Kalwarii Pacławskiej. Co roku z okazji święta patrona strażaków św. Floriana druhowie z całego regionu pielgrzymują do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej. W tegorocznych uroczystościach uczestniczyło około tysiąca strażaków z całego województwa podkarpackiego oraz ok. 150 pocztów . Lucjan Kuźniar, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego,  wyraził swoje słowa uznania dla strażaków mówiąc:

Jestem pełen szacunku dla odwagi, poświęcenia oraz gotowości niesienia pomocy, które cechują strażaków. Cieszę się, że dziś mogę osobiście podziękować za Państwa pełną poświecenia i wymagającą odwagi służbę. Wysoki poziom zaufania społecznego, jaki od lat Polacy prezentują wobec straży pożarnej jest najlepszym miernikiem wagi i skuteczności Państwa służby.

4 maja naczelnik OSP Kobylany dh Jan Mroziński został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Ochrony Przeciwpożarowej RP.

OSP Kobylany w Szkole Podstawowej. 4 czerwca nasi strażacy gościli w Szkole Podstawowej w Kobylanach. Odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa pożarowego i pokaz sprzętu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wykładu, chętnie wcielały się w rolę strażakow i oglądały nowoczesny sprzęt.

 

 

Boże Ciało 2014. Tradycją stało się, że oprócz uczestnictwa w procesji strażacy OSP Kobylany i ich rodziny przygotowują ołtarz przy remizie. Na krzyżu z drabin strażackich wisiała kiść winogrona ułożona z hełmów. Na ołtarzu stał święty Florian, a za nim widniał napis: BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA RATUNEK. Za ołtarzem na drabinie D10W rozciągnięty był wąż, z którego pryskała woda. Obok ołtarza przystrojony zielenią stał wóz bojowy star 244.

 

Druhowie z OSP Kobylany  przy ołtarzu: Łukasz Pudło, Piotr Jakieła, Hubert Szmyd, Marek Załaziński, Krzysztof Więcek, Bartek Wierdak , Wacław Soliński, Maciej Palion, Gracjan Musiał, Franciszek Jop, Jan Mroziński, Patryk Wierdak, Rafał Wierdak.

 

Przy ołtarzu druhny z OSP Kobylany z naczelnikiem Janem Mrozińskim.

 

 

24 czerwca 2014 roku około godziny 10.00 rozpoczęła się próbna ewakuacja w Szkole Podstawowej w Kobylanach. Ewakuację przeprowadzili strażacy z OSP Kobylany we współpracy z personelem szkoły. Cała społeczność szkolna zastosowała się do wcześniejszych wytycznych.  Personel pomocniczy szkoły pomagał w utrzymaniu dyscypliny przy wyjściach ewakuacyjnych.

Dyrekcja szkoły podziękowała jednostce z Kobylan za pomoc i podkreśliła, że  ewakuacja przebiegła sprawnie i szybko.

Należy nadmienić, że w każdej szkole powinna odbyć się próbna ewakuacja, mająca na celu sprawdzenie stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia  pożarem. Podobne akcje będą powtarzane.

 

 

29 czerwca w Kobylanach rozegrane zostały Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Chorkówka. Zawody rozegrano na stadionie Victorii Kobylany. Wzięło w nich udział łącznie 28 drużyn (15 w kategorii seniorów, 4 drużyny seniorek, 7 drużyn MDP chłopców oraz 2 MDP dziewcząt). MDP dziewcząt z Kobylan zajęła I miejsce, MDP chłopców miejsce II, seniorzy miejsce IV, kobiety miejsce IV.

 

MDP dziewcząt z Kobylan, która zajęła I miejsce: Wiktoria Szczurek, Weronika Bal, Karolina Kołacz, Julia Deptuch, Monika  Jakieła, Weronika Michalak, Sylwia Lelko, Julita Zawisza, Martyna Jakieła i Klaudia Deptuch.

 

27 lipca we Wrocance odbyły się zawody "Najtwardszy Strażak". Tytuł ten zdobył Jacek Kuźnar z OSP Głowienka, najlepszą drużyną okazała się reprezentacja z KM PSP Krosno. Drużyna OSP Kobylany (19.02.40s) w składzie:  Bogusław Załaziński (06.44.29s, ), Kamil Zawisza (05.45.33s),  Hubert Szmyd (07.21.42s) zajęła bardzo dobre czwarte miejsce. W zawodach wzięło udział 8 drużyn. Pogoda nie sprzyjała zawodnikom. Temperatura 30 stopni dała się we znaki zawodnikom, którzy w ubraniach bojowych , hełmach i z aparatem powietrznym musieli ukończyć cztery konkurencje: węże, ciężary, przeszkody i biegi.

 

 

31.08 strażacy z Kobylan wraz z druhami z innych jednostek oraz policją brali udział u poszukiwaniach zaginionego mieszkańca naszej miejscowości, którego do tej pory nie udało się odnaleźć.

 

Odprawa przy remizie w Kobylanach przed poszukiwaniami

 

Strażacy i policja przeczesują okoliczne tereny

 

 8 września przedstawiciele Zarządu OSP Kobyl;any brali udział w uroczystości 50 lecia kapłaństwa ks. prof. Dra hab. Władysława  Głowy, który pochodzi z Kobylan. Ks. prof. Głowa był w 2010 r honorowym gościem na obchodach 100 lecia powstania OSP Kobylany,      poświęcił wdedy nowy sztandar i figurę św. Floriana. Zarzad naszej jednostki wręczymł Jubilatowi statuetkę św. Floriana  Naczelnik dh Jan Mroziński złożył mu życzenia w imieniu wszystkich druhów.

 

Druhowie: Jan Mroziński, Maciej Palion, Krzysztof Więcek wręczają statuetkę św. Floriana Jubilatowi

 

 

  28 września na stadionie LKS Victoria w Kobylanach został rozegrany II Turniej MDP powiatu krośnieńskiego.

Do rywalizacji przystąpiło dziewięć drużyn (trzy drużyny chłopców i sześć dziewcząt) Ochotniczych Straży Pożarnych z Bajd, Iskrzyni, Kobylan, Męcinki, Moderówki, Pietruszej Woli, Wojaszówki i Żarnowca. Drużyny rywalizowały w czterech konkurencjach: sztafecie, rozpoznawaniu dystynkcji PSP i OSP, strzelaniu piłką do  bramki oraz w ćwiczeniu bojowym.

W kategorii drużyn chłopięcych miejsce pierwsze zdobyła MDP z Iskrzyni, drugie MDP Męcinka, a trzecie MDP Wojaszówka. Wśród dziewczęcych drużyn  pierwsze miejsce zajęły dziewczyny z MDP Bajdy, drugie MDP Kobylany, a trzecie MDP Wojaszówka. 

 

MDP z Kobylan składa raport

 

Druhowie z Kobylan obsługujący zawody

 

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że Bóg w Dzień Zaduszny powołał do Siebie naszą Koleżankę Druhnę Małgorzatę Dobrzańską (1976-2014), która po ciężkiej chorobie odeszła na wieczną służbę do Pana.

Druhna Małgorzata Dobrzańska była członkiem Zarządu i wieloletnim skarbnikiem, a wcześniej reprezentowała OSP Kobylany w licznych Zawodach Sportowo - Pożarniczych i brała czynny udział w działaniach prowadzonych przez naszą jednostkę. Pozostajemy w duchowej łączności z rodziną.

04.11.2014 r. na cmentarzu parafialnym w Kobylanach druhowie naszej jednostki i mieszkańcy Kobylan pożegnali druhnę Małgorzatę Dobrzańską.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!